FreeNAS Time Machine Servisi Konfigrasyonu

Merhabalar,

Hazır FreeNAS kullanmaya başlamışken bu güzel free sistemin nimetlerinden de tamamen yararlanayım dedim ve Apple kullanıcıları için Time Machine yedekleme için yedekleme alanı oluşturdum ama bu gerekse Apple olsun ya da Windows’un kendi yedekleme aracı Windows Back up olsun hepsi tanımlı back up alanında paylaşılan ne kadar boş yer varsa hepsini kullanılıyor ve ölü bir alan kaybına neden oluyor. Bu sorunun en kolay çözümü paylaşımlarda kullanıcı bazlı alan kotası koymak. Gelelim Apple Time Machine yedekleme için benim uyguladığım ayarlara.

Storage>Raid Volume> create dataset

FreeNAS storage’ımızda oluşturduğumuz Raid grubunun içinde Dataset oluşturuyoruz buraya örneğin “AFPTimeMachine” adını vererek oluşturalım.

Account sekmesinden Groups dan yeni bir Groups oluşturalım adına “time-machine” verelim oluşturduğumuz “AFPTimeMachine” Dataset izinlerini değiştirelim  Change Permissions’tan Dataset owner’ını Root kullanıcısının Owner yetkisini atayalım. Owner Group’u ise oluşturduğumuz “time-machine” grubu atayalım; Mode kısmında  Owner ve Group’a Read, Write, Execute haklarını verelim. Other ise sadece Read, Execute vermek yeterli olur. Permission Type “Mac” olarak seçelim ve change diyerek kaydedelim değişiklikleri.Services>AFP

FreeNAS services bölümünden AFP  servisini ayarlarına gelelim.

Guest Account nobody seçilmeli max Connections  ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Ben 50 kişi ile sınırladım. Burada Home Directories  seçmedim çünkü User bazlı Home Directories tanımlaması yapacağım. Home Share Name ise “TimeMAchine” olarak verdim. Ok deyip kapatıyoruz servisimizi ON yapıyoruz.Storage>RaidVolume>AFPTimeMachine>Create Dataset

Storage tabından tekrar Raid grubumuzun altında oluşturduğumuz “AFPTimeMachine” Dataset altında User’lara tanımlayacağımız ve kota koyacağımız Dataset’leri oluşturalım. Örneğin “sinanc” adında bir Dataset oluşturalım Dataset Nanem Sinanc Commants e tam isim ve ne için kullandığını yazmakta fayda var “Sinan Çakmakçılar TimeMachine” diğer ayaları default değerleri ile kalsın “Advancemode”  aktif hale getirelim ve “Quota for this dataset” den vereceğimiz Dataset alanını belirleyelim. Burada esas dikkat etmemiz gereken konu User’lara tanımlayacağımız Dataset’in kullanıcıların kullandığı Mac ürünlerinin Storage boyutunun altında olmaması. Örneğin 120 GB lık bir macbook air kullanıcısı için 130 GB lık bir kotalı Dataset yeterli olacaktır.Add Dataset diyelim ve Accounts menüsünden bir User oluşturalım.

Örnek olarak username “sinanctm”  niye sinanctm diye merak ediyorsunuzdur onu da ileri makalelerimde anlayacaksınız. “Create a new primary group for the user” seçili olmasın. Primary Group’tan oluşturduğumuz “time-machine” grubunu seçelim en önemli olan kısımlardan bir tanesi “Home Directory” tanımlaması ise oluşturduğumuz User Dataset’i seçelim. Full Name ben “Sinanc TimeMachine” olarak verdim. Users tablosunda anlaşılır olması için e-mail isterseniz tanımlayın. Password tanımlarını yaptıktan sonra gelelim “Home Directory  Mode” seçeneklerine. Burada tamamen Owner’a Read, Write, Execute hakkı verelim. Diğer Group ve Other’a herhangi bir hak vermeyelim. Auxiliary Groups’tan time-machine’i selected tarafına taşıyalım, sonra gidelim Dataset’in Change Permissions ayarlarına.

Account>Users>Add User

Change Permissions da Apply Owner (user)  seçili olsun ve Owner (user) “sinanctm” kullanıcısını seçelim Apply Owner (group) seçili olsun Owner (group)  “nogroup” seçelim aslında bunları seçmeye de gerek yok ama ben default geliyor diye seçtim. İsterseniz bunları pasif yapabilirsiniz. Apply mode da seçelim ve Mode kısmından sadece Owner kullanıcısına Read, Write, Execute  hakkı verelim. “Permission Type” ise “Mac” seçili olsun. Change diyelim kapatalım. Buradan sonra Sharing menüsüne gidelim.

Sharing>Apple (AFP)>Add Apple (AFP) Share

Sharing Menüsünde Apple(AFP)  altında users bazlı paylaşımlar oluşturalım. Açılan menüde Advanced mode seçelim Path kısmına oluşturduğumuz User Dataset’ini verelim. Name kısmına örnek olarak sinancakmakcilartimemachine diyelim. Allow List ve Read-Write Access tanımlarına oluşturduğumuz sinanctm user’ını tanımlayalım Default file Permission ve Default directory permission da Owner’ a Read Write Execute hakkılarını verelim ve kaydedelim. Sonraki işlem artık Apple Cihazımızda finder dan Go menüsünden connecto to  server diyelim . Açılan pencerede afp://freenas “NAS stroge” ımızın adını yazalım. Bize authentication soracak burada tanımladığımızı username ve şifre ile giriş yaptığımızda AFP share datasetine girmiş oluyoruz. Sonraki işlem Time Machine uygulamamız da gerekli tanımları yapmak kalıyor. Time Machine uygulamasını açıp select back up diskten menüde freenas tanımlı olan paylaşımımızı seçmemiz yeterli.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar

Hakkımda

Hakkımda

Çok yakında bir bio yazarım. :)

Sosyal Medya Profilleri